Mar
14

Visual Studio Toolbox’a component(bileşen) eklenmesi

Bu yazıyı yazmamın amacı .net yazılımına yeni adım atan arkadaşlara bi faydam dokunmasıdır.
Asp.Net’ de istatistikleri grafikle göstermek adlı yazımı yazarken bu konuya değinmem gerektiğini hissettim…

Aşağıda göstereceğim işlemleri yukarıda yazmış olduğum projenin örneğini yaparken oluşturdum.

Adım 1 :

vs_1

Yukarıdaki ekrana gelmek için Visual Studio 2005’i açıyoruz. Sonra File -> New -> Web Site ‘a tıkladığımızda karşımıza böle bir ekran gelmektedir. Ben projenin adını WebChart olarak dedim. Projenin adını verdikten sonra ok (tamam)’ a tıklayın.

Adım 2 :

vs_2

Default.aspx sayfasındayken Toolbaxı açın. Resimde de görüldüğü gibi General tab ismi yazan yerin altına mousunuzla sağ tıklayın ve orada “Add Tab” sekmesi yazmaktadır onun üstüne gelerek tıklayın. Sizin yazmanız için bir tab alanı oluşacaktır oraya istediğiniz tab adını verebilirsiniz ben örneğimde “WebChart” adını verdim.

Burada yapmak istediğimiz amaç ; “General” , “Standart”, “HTML” gibi kendimize özgü bir tab oluşturmaktır.

Adım 3:

vs_3

Bu sefer yeni oluşturduğumuz tabımınız üzerine gelerek (WebChart) mousumuza sağ tıklayalım. “Choose Items…” isimli yere tıklayalım.

Adım 4:

vs_4

Bu sefer karşımıza yukarıdaki ekran gelecektir. Buradaki amacımız ilgili component (bileşen) ‘in yerini gösterip Toolboxımıza eklemektir.

Yapacağımız olay çok basit. Ekranda gördüğümüz “Browse” butonuna tıklayalım. Bizden ilgili bileşenin yerini göstermemizi istemektedir. Ben bilgisayarımda bir yere “WebChart” adlı klasör oluşturdum. Onun içine “WebChart.dll” adlı dosyayı koydum (ilgili dll dosyasını indirmek için yukarıda verdiğim linke tıklayın. Sayfanın en altına projeyi indirmeniz için link koydum. Proje indikten sonra rarlı dosyayı açın ve içerisinde “Bin” adlı klasör bulunmaktadır.  “WebChart.dll” dosyasına oradan erişebilirsiniz) . Bundan sonra WebChart.dll’ i hangi klasöre koyduysanız oraya gelin. ve “WebChart.dll” dosyasına tıklayarak tamam diyin.

Adım 5:

vs_5

Yukarıda resime  dikkat ederseniz eğer, ChartControl adı altında WebChart adlı projeyi Visual Studio’ya eklemiş olduk. Burada tekrardan evet (OK) diyerek çıkalım.

Adım 6 :

vs_6

Yukarıdaki resimde de gördüğümüz üzere ChartControl Component (bileşenini) ‘ini  Visual Studio 2005 Toolboxına eklemiş bulunuyoruz. Artık bundan sonra başka bir web projesi oluşturduğumuzda Chart Control otomatik olarak Toolboxımızda gelecektir. Eğer ChartControl’ ü projenize eklemek istiyorsanız  diğer bileşenlerde yaptığınız gibi sürükle-bırak ile (Mesela Deafult.aspx) sayfanıza ekleyebilirsiniz.

Adım 7 :

İşlem tamamlanmıştır. ChartControlü güle güle ve rahat bir şekilde kullanabilirsiniz 🙂

1 Yorum bulunmaktadır - “Visual Studio Toolbox’a component(bileşen) eklenmesi”

  • Emir 25 Şubat 2019, 17:43

    Güzel anlatım, teşekkürler !

Yorum Yapın

 

Twitter'dan Takip Et! Twitter'dan Takip Et!

Etiketler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Bağlantılar

Arşivler