Nis
4

MsSql ile .Net’ de sayfalama (paging) yapmak

Ben, sizlere sayfalama yapmak için 2 farklı mssql kodu yazacağım ama bu kodları anlatmadan önce, mysqlde bu iş nasıl yapılıyor ona bakmak gerek. Çünkü benim yazacağım bir mssql kodu mysqldekine benzer yapıda olacaktır.

Mysql’de sayfalama yapmak için LIMIT kelimesini kullanmak yeterlidir.

Örnek mysql komutu yazarsak ;

SELECT * FROM uye LIMIT 0,10

yukardaki kodu çalıştırdığımızda bize ilk 10 sıradaki kaydı getirecektir. ve limit değerlerini değiştirerek mesela 10,20 yapsak bize 10 la 20 arasındaki verileri getirecektir.

Mssql de ise mysqldeki gibi limit gibi komutu olmadığı için bu işi biraz farklı yoldan yapmamız gerekecek.

1. MsSQL Komutu :


SELECT * FROM
 (SELECT ROW_NUMBER()
 OVER (ORDER BY id ASC) AS Row,
 uye.*
 FROM uye) AS Row_Tablo
WHERE Row_Tablo.Row BETWEEN 10 AND 20

2. Sql cümleciğine göre anlaşılması ve kullanımı son derece daha kolay diyebilirim. Yukarıdaki sql cümlesinde “ROW_NUMBER()” adlı sql fonksiyonu sayesinde satır numaralarını sırası ile yazdırıyoruz. Aşağıdaki resimde “Row” ve “id” adlı sütunlarına bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız 🙂

Satır numarasını aldıktan sonra işimiz daha da kolay artık. Bundan sonra mysql deki LIMIT kavramının bir benzerini yapıp paging  olayını kolaylık yapabileceğiz. “WHERE Row_Tablo.Row BETWEEN 10 AND 20”  WHERE cümleciği ile “Row” sütununda yazan 10 ile 20 arasındaki değerleri alacağız. Eğer biz ilk 10 değeri almak isteseydik  “WHERE Row_Tablo.Row BETWEEN 0 AND 10”  yazacaktık.

Bu kadar basit.Şimdi sıra diğer bir yönteme geldi. Bu sql cümleceği daha uzun ve ilk yönteme göre daha komplike haldedir.

2. MsSQL Komutu :

SELECT TOP 20 * FROM uye WHERE
(id NOT IN
(
SELECT
TOP 10 id
FROM
uye
))

Yukarıdaki kodu açıklamak istersek eğer, “SELECT  TOP 20 * FROM uye”  sql komutunda bize ilk 20 kaydı getirecektir. Sql komutunun devamına bakıcak olursak eğer, ” SELECT TOP 10 id FROM uye ))” burada ise ilk 10 kaydın sadece id numaralarını getiriyoruz ve bu iki sql komutunu ” ( id NOT IN (” ile bağlıyoruz. Yani sql cümlesi bize ilk 20 kaydı getir ancak ilk 10 kayıt hariç. Bu sql cümlesi bizim için 2. sayfadaki kayıtları dönderecektir. Biz ilk sayfadaki verleri isteseydik eğer, ilk sql deki TOP 20 yerine TOP 10, ikinci sql cümlesindeki TOP 10 yerine TOP 0 ‘ ı yazacaktık.

Benim fikrimi soracak olursanız tabikide ilk yöntem daha iyi olacaktır haliyle ama 2. yöntemi kullanmak isteyenlerde onu kullanabilir. Zaten bizim için sonuç aynı olacaktır 🙂

Eğer başka fikri veya yöntemi olan varsa bu sayfadan paylaşabilir 🙂 Birçoğumuzun (elbette ben de varım) ufkunuda genişletmiş olur hem 🙂

Örnek veritabanını indirmek için tıklayın.

2 yorum bulunmaktadır - “MsSql ile .Net’ de sayfalama (paging) yapmak”

  • Uğur 26 Şubat 2013, 14:47

    İyi peki tamam çok güzel ama gelelim id numarası sıra ile gitmiyorsa yani demek istediğim şu auto ile tanımlanmış id numaralı satırlardan bir kaçını sildik ve arada boş idler oluştu veya like kullanıyoruz aramayı %herseyOlabilir% ile yaptık içinde geçen id’ler 15,35,99,1548,3058 bu durumda nasıl LIMIT tanımlarız ?

  • Enes Pekkaya 26 Şubat 2013, 15:54

    Aslında bir örnek veri yapıp deneseydiniz sonucunu görebilirdiniz. Yazılan sql komutu id bağlantılıdır fakat satırlar arasında olmayan veriler bizi ilgilendirmemekte. Yani işin kısası sorun bulunmamakta.

Yorum Yapın

 

Twitter'dan Takip Et! Twitter'dan Takip Et!

Etiketler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Bağlantılar

Arşivler