Mar
17

Php’ de Google PageRank ve Alexa değerlerinin alınması

Yazar Enes Pekkaya    Kategori Php     Etiketler ,

Google PageRank Nedir?

Google ‘ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren basitleştirilmiş 0’dan 10’a kadar olan bir değerdir. Yani eğer sayfanızın toplum için yararı çok ise (Örn : çok fazla kişi link verdiyse) pagerankınız o kadar yüksek olur ve google aramalarında o kadar çok ilk sayfalarda çıkma şansınız artar.

Alexa Değeri Nedir?

Alexa.com sitesinin, internet sitelerinin ne kadar çok tıklandığını tutan ve bunları tıklanma değerlerine göre sıralayan bir sitedir. Tabi şimdi diyceksiniz bizim ne işimize yarayacak 🙂 Google da üst sıralara çıkmak için Pagerankımızı yükseltmemiz gerekiyor ama bunu niye yükseltmeye ihtiyacımız var diyeceksiniz 🙂 Alexanın farkı şudur;

Alexa sayesinde sitenizin hit oranını yükseltmeniz şarttır. Bunu yapmamızda sebep ise, eğer sitemize reklam almak istiyorsak ve sitemizin şu kadar ziyaretcisi olduğunu vs kanıtlamak istenirse, bunun içindirki 3. bir kurumun raporlarına ihtiyacımız var. Bu alanda da tek servis, “İnternetin AGB’ si” olarak nitelendirilen Alexa.com’dur.

Alexa değerinizi artırmak için yapmanız gereken internet explorer, firefox, opera vs gibi tarayıcılara alexa toolbarını yükleyerek , her sitenize girdiğinizde sitenizin değerini yükseltebilirsiniz.

Bunların önemi ile ilgili internet aleminde çok fazlasıyla yazı bulunmaktadır. Ben bu yazımda bunun önemini şu anlık anlatmayı yersiz buluyorum. Zaten başlığımda belirttiğim gibi bizim işimiz kendi yaptığımız kod yardımıyla, ilgili sitenin Google PageRank ını ve Alexadaki sıralamasındaki yerini kod yardımıyla öğrenmek 🙂

Kod kısmında anlatabileceğim bir durum yok malesef. Zaten burada anlatmak istesem bile sizlerin bişi anlayacağınızi hiç zannetmiyorum ki bende okusam bende anlamam 😀 Onun için sadece değerleri nasıl gösterebileceğinizi anlatcam.


<?php
require_once("./PageRank&amp;amp;amp;Alexa.php");

$gpra = new GooglePR_Alexa();
$gpra->debug=true;
$alexa = "<br /><br /> Alexa Rank : <b> " . $gpra->showAlexa("www.enespekkaya.com") ."</b>";

echo "Google PageRank : " . $gpra->showPageRank("www.enespekkaya.com") . $alexa;

?>

Yukarıdaki kodu sayfanıza koyduğunuzda değiştirmeniz gereken tek yer var. O da  “www.enespekkaya.com” yazan yeri sitenizin adresini yazmak 🙂

İlgili demoyu görmek için tıklayın.

Yapmış olduğum örnek projeyi indirmek için tıklayın.

1 Yorum bulunmaktadır - “Php’ de Google PageRank ve Alexa değerlerinin alınması”

  • fensayfam 11 Ocak 2010, 05:19

    güzel iş….

Yorum Yapın

 

Twitter'dan Takip Et! Twitter'dan Takip Et!

Etiketler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Haftanın Özlü Sözü

Akıllı bir adam yalnız kendi tecrübelerinden, çok akıllı bir adam başkalarının da tecrübelerinden yararlanır. (Çin Atasözü)

Bağlantılar

Arşivler