Ara
10

PHP strtotime vs JavaScript Date.parse sorunları

highchart

Uzun bir aradan sonra yine başka bir konuya değinmek istiyorum.

Bu sıralar aklımda bulunan projemi hayata geçirmeye karar verdim. Bu sefer kendi sitemde tembellik edip wordpress kullanıp hazır konmak yerine kendim yazmayı düşündüm.

Google Analytics (Gapi.php) ile sitenin istatistiklerini çekip daha sonra muhteşem ötesi olan HighCharts ile görsel olarak göstermek istedim. Highstock ile uğraşırken tarih bazlı verileri göstermek istediğimde tarih alanında saçma sapan veriler gördüm.

Olması gereken veriler :

2014-12-10 / 52

2014-12-09 / 40

Grafikde gösterilen veriler :

1970-08- 14 / 52

1970-08-13 / 40

 

Bu sorunu fark edince  araştıramay koyuldum. Buradaki açıklamadan yola çıkarak gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra denediğimde gene aynı sonuç ile karşılaştım. Sonradan aklıma analyticsden gelen veride benim için önemli olan tarih bilgisi idi. Biraz daha kurcaladığımda şuradaki açıklama ile sorunuma çözümü buldum.


$date = strtotime($result->getDate()) * 1000;

ilk önce gelen tarih değerini strtotime’ a çevirme işlemi yaptım. Sonra unix timestamp değerini 1000 ile çarparak javascript zamanına çevirmiş oldum.

Tarih sorunları başıma hep dert olmuştur. Bu paylaşım ile benim gibi sıkıntı çeken gençlere çözüm olmuş olur.

Yorum Yapın

 

Twitter'dan Takip Et! Twitter'dan Takip Et!

Etiketler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Haftanın Özlü Sözü

Akıllı bir adam yalnız kendi tecrübelerinden, çok akıllı bir adam başkalarının da tecrübelerinden yararlanır. (Çin Atasözü)

Bağlantılar

Arşivler